Evdeyim Keyfim Yerinde

Corona virüsünün ülkemize gelmesiyle hepimizi bir tedirginlik aldı ve evlerimize çekildik. Tespit edilen 18 hastamız var. Sağlık bakanımız elinden geleni yapıyor peki ya biz?

Bugünlerde biraz evimizde oturmayı denesek virüsün yayılmasını yavaşlatmayı sağlamış oluruz. Virüslü 1 kişiyle temasa geçtiğinizde eve gidip bunu ailenize, iş yerinizde arkadaşlarınıza taşıyabilirsiniz. Bir bakarsınız 1 kişi aslında 100 kişi olmuş.

Sizin ve sevdiklerinizin sağlığından önemli ne var ki bu hayatta?

Evine çekilmeyenler ve geç kalanların hali ortada. Zorunlu karantina altına alınmadan da bu virüsün yayılmasını önleyebiliriz. Birçok ülkede felaketler yaşandıktan sonra okullara ara verildi. Biz erken adım attık avantajımızı dezavantaja çevirmeyelim. Bu bir tatil dönemi değil. Çocuklarımızla alışveriş merkezlerine, eş dost ziyaretine gidecek isek bu aranın bir anlamı yok. İçimize dönelim. Evimizde çocuklarımızla vakit geçirelim. Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayın ki kötü günleri getirmeyelim.

Alışveriş merkezlerinde ya da kafelerde canınızı, canımız tehlikeye atacak ne var açıklar mısınız?

Bir süre gitmeseniz de hayat devam edebilir. Bazı alışveriş merkezleri devlet açılış ve kapanış saatlerini değiştirmesine rağmen o kurala uymuyor. Kendi sağlığınızı da tehlikeye atıyorsunuz farkında değil misiniz?

İtalya’da ilk hafta virüs sayısı bizimki gibiydi ve dikkat etmedikleri için şu an kontrol altına alamıyorlar.

Sonumuzun İtalya gibi olmasını istemiyorum. Bu yüzden de sızlanmak yerine elimden geldiğince evimde oturuyorum.

Bazı yerlerde bu kadar gün evde ne yapacağız tarzında yorumlar gördüm. Evde ne yapacağız değişik bir soru gibi geliyor. Sonuçta eviniz sizin alanınız. Yapabileceğiniz o kadar aktivite var ki.

Örneğin :

  • Kitap okuyabilirsiniz
  • Dizi yada film izleyebilirsiniz
  • Puzzles yapabilirsiniz
  • Değişik yemekler, tatlılar deneyebilirsiniz
  • İnternet üzerinden eğitimlere katılabilirsiniz
  • İnternet üzerinden gezilen müzeleri keşfedebilirsiniz
  • Her gün evinizin bir köşesiniz düzenleyebilirsiniz
  • Çocuğunuz var ise onunla oyunlar oynayabilirsiniz. ( biz kızımla bugün 3 saat hamur oynadık)
  • Çocuğunuza kitap okuyabilirsiniz daha sonra da ondan size okumasını isteyebilirsiniz. ( kızım 2.5 yaşında ve kitaplarındaki resimlerde gördüklerini bana anlatır. Ona göre bana kitap okur. Hayal gücüne hayran kalmamak elde değil mutlaka deneyin)

Hayatın koşturmasıyla bazen birbirimizle ilgilenemiyoruz. Bu olumsuz durumu olumluya çevirip içimize dönelim.

Rutinimiz basit ev- iş- ev üçgeni. Sosyalleşmeden hayatımıza devam edelim. Ellerimizi yıkayalım. Hijyene önem verelim. Tokalaşmayalım, sarılmayalım.

Bağışıklık sistemimizi güçlü tutalım.

Bugünleri de geçireceğiz.

Hepinize hepimize sağlıklı günler..

Sevgiler

Derya Şinikoğlu