“Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar”

Bugün bizim günümüz, kız çocuklarının..

Dünya kız çocukları günümüz kutlu olsun..

Bu ülkede şanslı olan kız çocuklarının içindeyim.Bugünü bana şanslı hissettiren anneme ve babama teşekkür ederim.Onlar olmasaydı bugün kendine güvenen, değer veren bir kız çocuğu olamazdım. Beni iyi ki böyle yetiştirmişler..İyi ki varsınız..

Ne yazık ki ülkemizde herkes benim kadar şanslı değil..İsterdim ki içimiz buruk olmadan geçirelim bugünü ama istismara uğrayan, daha çocuk yaşta evlendirilen, şiddet gören o kadar çok kız çocuğu var ki..

Güzel sözler yazmak neredeyse imkansız..

Oysa ki bizim peygamberimiz son verdi kız çocuklarının gömülmesine, Mekke’ de kız çocukları diri diri gömülürken kızını omzuna alıp Mekke sokaklarında dolaşan kutlu peygamber.. Onun yolundan ayrılıp bu zulme nasıl ortak oldun insanoğlu.. Zulmettiğin o kız çocuğu değil mi seni yetiştiren yetiştirecek olan..Eğitim haklarını, söz söyleme hakkını elinden alırsan nasıl kurtulur bu ülke..

Bugünün nasıl ortaya çıktığından bahsetmek istiyorum.Amaç farkındalık oluşturmak ama bence sadece yasa olarak kalıyor. Kanada, Peru ve Türkiye’ nin ortaklaşa hazırladığı bir tasarı 10 Aralık 2011’de Birleşmiş Milletlere sunularak kabul ettirilir. Tasarı ile birlikte 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü olarak kabul edilir. Burada amaç, kız çocuklara karşı ayrımcılık ve şiddetin sona ermesinin sağlanması, kız çocuklarının desteklenmesi ve güçlendirilmesidir.

Bu tasarının ülkemizden gelmiş olması da oldukça üzücü bir durum..

Ayrım yapmaksızın çocukları korumanın tek yolu eğitimden geçiyor. Bu çağda anne baba olmak zor olabilir ama evlatlarınıza değer vermek, onları korumak zorundasınız. Bizim anne babalarımıza göre şanslısınız bilgiye kolay ulaşıyorsunuz. Eğitimli anne babalar olun, onlarında birey olduğunu unutmayın. Çocuklarınıza vereceğiniz eğitim bu zulme son verebilir. Erkek evlatlarınıza kadına nasıl davranacağını, ona sevgi ve saygı göstermesi gerektiğini, eşlerinin, kızlarının, kız kardeşlerinin Allah’ ın emaneti olduğunu anlatırsanız kız çocukları günü kutlanabilir belki o zaman.. Kız çocuklarınıza da değerli olduklarını, öncelikle kendilerine saygı duymaları gerektiğini anlatmalısınız.

Dünyadaki tüm kız çocukları sağlık, eğitim ve temel insani ihtiyaçlarına eşit erişimi hak eder.

“Güçlü kızlar, güçlü yarınlar”