Harika Haftalar

Bugün dünyayı bebeğinizin gözünden görmenizi sağlayacak bir kitaptan bahsetmek istiyorum.

Yazarlar Dr. Hetty van de Rijt ve Dr. Frans Plooij; karı kocadan oluşan bu ekip 35 yıl boyunca ebeveyn-bebek ilişkilerini araştırarak harika bir kitap yazmış. Kitap okumak bana zor geliyor diyenler için akıllı telefonlarda kullanabileceğiniz bir uygulamaları da var. Marketlerden indirerek kullanabilirsiniz.

 

Bebeğinizi kucağınıza aldığınız ilk andan itibaren kafanızda hep aynı soru olur  “acaba doğru yapıyor muyum?”

Eşiniz, anneniz, kayınvalideniz, akrabalarınız, komşularınız kısacası çevrenizdeki herkes size yol göstermeye çalışır. Elbette onların deneyimlerinden yararlanabilirsiniz ama günün sonunda o sizin bebeğiniz ve onu sizden iyi kimse tanıyamaz. Önemli olan bebeğinizin size verdiği ip uçlarını iyi değerlendirebilmek.

Konuşması kolay bu söylediğini sen yapabiliyor musun derseniz ilk aylarda bende anlayamıyordum. Huysuz, ağlama krizleri olan günlerimiz olurdu. Annemle sohbetlerimizde bazen kızımın çok ağladığını ama neden kaynaklandığını anlamadığımı söylerdim. Annem de arada sizin de huysuzlandığınız dönemler oluyordu kızım “huy değiştirirdiniz” zaman zaman olur derdi. Harika Haftalar kitabını okuduğumda anladım ki annemin “huy değiştirirdiniz” dediği dönem bebeklerin “büyüme atakları” imiş.

Bu kitap kızımla 18 aylık maceramızda gerçekten kurtarıcım oldu. Geçirdiği o huysuzluk döneminin neden olduğunu, ona nasıl davranmam gerektiğini bana öğretmiş oldu. Aslında yaşadığımız sorunların onun büyüme çığlıkları olduğunu fark ettiğimde bende sakinleştim. Atak dönemi geçtiğinde küçük kızımın biraz daha büyümüş olması, farkındalıklarının artması yüzümü güldürdü.

Kitaptan edindiğim bilgilerle hazırlıklı yakalandığım ve sizlerinde karşılacağı bu kritik dönemlerden bahsetmek gerekirse bebeğiniz büyüme hikayesinde 10 büyük huysuzluk dönemi geçirecek. Benim bebeğime olmayacak belki demeyin çünkü hemen hemen hepsi farklı belirtilerle de olsa bu huysuzluk aşamalarını yaşıyorlar.

 

Bu huysuzluk dönemleri 5.,8.,12.,15.,23.,34.,42.,51.,60., ve 71. haftalarda ortaya çıkar. Belki bir iki haftalık farklılıklar gösterebilir ama mutlaka ortaya çıkacağından emin olabilirsiniz.

Sadece huysuzluklardan mı bahsediyor derseniz aynı zamanda bebeğinizin bir buçuk yaşına kadar ki gelişimsel dönemi de anlatılıyor. Onunla oynayabileceğiniz oyun ve oyuncakları da bulabilirsiniz.

 

Kısacası konuyu özetlemek gerekirse , Harika Haftalar sayesinde bebeğinizin yeni dünyasını keşfetmesinde yardımcı olabilirsiniz. Üstelik de büyüme ataklarını yaşadığında neden ağlıyor, neden mutsuz acaba diye endişelenmeden onun hikayesini yazmasına eşlik etmiş olursunuz. Okuduğunuzda aslında yalnız olmadığınızı bu dünyada sizin bebeğinizle yaşadığınız sıkıntıların aynısını yaşayan başka ebeveynler olduğunu da göreceksiniz. Sizden önce yaşanmış, siz yaşıyorsunuz, sizden sonra da yaşanacak.

Fırtınalı günler geçer, arkasından güneş açar unutmayın anneler.