Kavim

Ahmet Ümit’ in bir solukta okuyacağınız kitaplarından biri daha.. 

Başrol de Başkomiser Nevzat ve çözülmesi gereken bir cinayet var..

Bu kez bir adam haç saplı bir bıçakla öldürülmüş halde bulunuyor, baş ucunda da İncil var. Kahramanımız ip uçlarını değerlendirerek katili bulmaya çalışıyor. 

Bu kitabı okurken çok şey öğreneceksiniz, bir Ahmet Ümit klasiğidir bu. Size tarih hakkında bilgi vermeyi ihmal etmez, okurken şaşırırsınız. İstanbul’ dan Mardin’ e uzanan bir soruşturma sizleri bekliyor..

Arka kapak der ki;

Göğsünde haç saplı bıçakla öldürülmüş bir adam. Adamın kanıyla satırları çizilmiş bir İncil. İstanbul’ dan Anadolu’ nun derinliklerine, kadim dinlerin kadim kiliselerine yolculuk. Hıristiyanlığın bu topraklardaki kökleriyle yüzleşme. Kavimler bahçesi olan ülkemizin tükenmeye yüz tutmuş kültürlerine bir saygı duruşu…Süryaniler, Nusayriler, Rumlar, Türkler, Kürtler ve bu toprakları ülke yapan halklar… Ülkemiz kültürüyle bezeli, merakla okunan bir roman…

“Genzini yakan koku uyandırdı onu. Bu kokuyu tanıyordu. Yıllarca kapalı kalmış bir kilisenin kokusu. Kilisede yakılan kandillerin, ufalanan taşların, eriyen mermerin, çürüyen ahşabın, yıpranmış sayfaların, küflenen cesetlerin kokusu. Dehşete düşmesi gerekirdi ama sadece çevresine bakındı. Usulca kımıldayan siyah bir leke gördü. Biçimsiz, belirsiz bir leke…Simsiyah bir siluet…Gülümsedi lekeye.

‘Mor Gabriel’, diye mırıldandı.
Leke yaklaştı, yaklaşınca insan cismine bürünüverdi. Siyahlar içinde bir insan. O insan başucuna geldi, kulağına fısıldadı:
‘Beni tanıdın mı?’
‘Mor Gabriel’, diye mırıldandı yine. Ağzından Mor Gabriel sözcükleri dökülürken müziği duydu; derinden, çok derinden gelen bir ayin müziği. Bilmediği bir dilde yinelenen tutkulu bir mırıltı, kendinden geçmiş birinin söylediği bir tekerleme. Aynı anda haçı fark etti. Gümüşten bir haç. Adam haçı elinde mi taşıyordu, yoksa göğsünde mi, anlamaya çalışırken, boşluğu ikiye bölen bir parıltı yandı söndü. Bir acı hissetti. Parıltı yeniden yandı söndü, acı kayboldu, bütün bedenine bir rahatlık yayıldı.”

Önerilerim;

http://www.dr.com.tr/kitap/kavim/ahmet-umit/edebiyat/roman/polisiye/urunno=0000000338619?gclid=Cj0KEQiA592lBRCXy8yl4bjK17wBEiQAg1Az_dd8V4GUHq1c5dzj_RVDixHgPZOJbm7VxiyJeoYcVA8aArUV8P8HAQ

http://www.idefix.com/kitap/kavim-ahmet-umit/tanim.asp?sid=XVO23LRN3C3C4PH3H90R

http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=102342

http://www.hepsiburada.com/liste/kavim-cep-boy/productDetails.aspx?productId=keverest15512&categoryId=9905&SKU=KEVEREST15512