Osmanlı’nın Kalbini Bekleyenler

Sanat tarihçisi Talha Uğurluel’ in son kitabını anlatmak istiyorum. Bazı yazarlara ayrı bir ilgi gösteriyorsun dediğinizi duyar gibiyim. Öyleyim kabul ediyorum ama hepimizin takip ettiği yazarlarımız var. Sizler artık benimkileri biliyorsunuz. Talha Uğurluel’i Habertürk Tv’de yayınlanan Öteki Gündem programıyla tanıdım. Tarihi tüm doğrularıyla, belgelere dayandırarak insanları sıkmadan anlatabilmesi dikkatimi çekmişti. Kitaplarını da okuyunca seminerlerini takip eder oldum. Bu son kitabını da daha basım aşamasındayken sipariş ettim Kitapyurdu’ndan okuyunca bir kez daha yanılmadığımı anladım.

Kitapta, Eyüp Sultan’ın manevi ikliminde Osmanlı Devletinde önemli rol oynayan kişilerin hayat hikayeleri anlatılıyor. Kişilerin hayat hikayeleri sohbet eder tarzda insanı biyografi okur havaya sokmadan akıcı bir dille anlatılmış.Fotoğraflarla da desteklenmiş kitap, fotoğraflar Talha Bey’in objektifinden çıkmış. Kişilerin ortak özellikleri Eyüp de medfun olmaları, sizin de tahmin edeceğiniz gibi kitap Ebu Eyyup El-Ensari ile başlar, Mehmed Reşad Han ile biter. Umarım okuyup benim kadar etkilenirsiniz..

Arka kapak der ki;

Tarihi herkese sevdiren adam Talha Uğurluel, Osmanlı’nın Kalbini Bekleyenler kitabıyla Osmanlı’ yı Osmanlı yapan kişileri, asırları aşan hayat hikayeleriyle anlatıyor.

Bu kitapta kimler mi anlatılıyor? İstanbul’ un asırlardır atan kalbi Ebu Eyyup El-Ensari’ den Semerkand’dan gelen dahi Ali Kuşçu’ya, III.Ahmed’in musahibi İstanbul’a birçok hayır eseri kazandıran Beşir Ağa’dan krallara taç giydiren Lala Mehmed Paşa’ya, ilk Balkan savaşını kazanan Gazi Ethem Paşa’dan Kıbrıs Fatihi Lala Mustafa Paşa’ya, masallardaki prenseslere benzemeyen prenses Adile Sultan’dan eşleri gurbette ölen Saliha Sultan’a, Bosna dağlarından gelen Sokullu Mehmed Paşa’dan feraset sahibi sadrazam Semiz Ali Paşa’ya, eser üzerine eser veren Feridun Ahmed Paşa’dan zor günlerin padişahı Mehmed Reşad Han’a kadar Osmanlı’nın birbirinden kıymetli birçok devlet ve siyaset adamı, ilim adamı, sultanı ve padişahının genç nesillere örnek yaşantıları ve hala içimizde yaşayan kabirleriyle bize anlattıkları…

Talha Uğurluel, her biri Osmanlı’nın farklı dönemlerinde yaşamış, kalpleri hep “İslam ve Osmanlı” diye atmış birbirinden güzel bu kişilerin hayatlarını, bilinmeyen yönlerini, bu vatan uğruna verdikleri mücadeleleri, kısa bir Osmanlı tarihi tadında okuyucusuna sunuyor…