Saray Hatıralarım

Muhteşem Yüzyıl büyük reklamlarla başladı fakat beklenen ilgiyi görmedi. Sadece Harem odaklı olmasına atalarımızı gösterdikleri şekle artık insanımız tepkisini gösteriyor. Eğer harem gerçeğini merak ediyorsanız size önereceğim kitabı mutlaka okumalısınız. 

Saray hayatını ve haremi anlamak için Safiye Ünüvar Saray Hatırlarım’ ı okumalısınız. Talha Uğurluel bir programda önermişti bu kitabı iyi ki tavsiye etmiş. Osmanlı’nın inceliklerini aslında onları hiç tanımadığımızı bir kez daha anlamış oldum.

Safiye Ünüvar, Sultan Mehmet Reşad’ın saltanatı sırasında Osmanlı sarayında muallimelik yapmıştır. 10 yıl sarayda yaşayan Safiye Ünüvar saray geleneklerini, haremin nasıl bir eğitim yeri olduğunu en ince detaylarıyla anlatıyor.

Dizilerde gördüğümüz sultanlarda şık taçlar takılıyor fakat elbiselerinin rengine uygun hotoz taktıklarını şu satırlarla anlatıyor Safiye Ünüvar:

“Hotoz,başa giyilen bir nevi başlıktır ki ön tarafı biraz yüksek, arka tarafı alçaktır ve elbisenin rengine uyacak surette ince ipekli kumaştan yapılır. İsteyenler hotozun üzerine mücevherat da takabilirlerdi.”

Benim gibi harem hayatını merak edenlerden iseniz bu kitabı mutlaka okumalısınız..

Arka Kapak Der Ki;

“Osmanlı Sultanlarının hakim olduğu zamanlara ait pek çok neşriyat yapıldı. Hepsini dikkat ve alaka ile okudum. Diyebilirim ki bunların çoğu, hele son verilere ait olanları uzaktan tutulmuş objektifin titrek, bulanık akislerinden ibaret kalmıştır. Bir kısmı da hayal mahsulü olan romantik maceraları ihtiva eder. Yazarları tekzip cür’etinde bulunmak niyeti ile değil; sadece bizzat bu hayatın içinde yaşamış olmanın verdiği salahiyet ve şahıslarını yakinen tanımaktan gelen bilgi, hadisat ve vukuatı, daha ziyade hakikate uygun olarak kaydetmek arzusu ile bu hatırata başladım.”

Safiye Ünüvar

Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarında Sultan V.Mehmed Reşad’ın sarayında yaşamış; sultanlara, şehzadelere, diğer saraylılara muallimelik yapmış Safiye Ünüvar’ın kaleminden dökülen anılar Saray Hatıralarım…

Sarayda on yılını geçiren muallime Safiye Ünüvar’ ın anıları, bir yandan Osmanlı’nın az bilinen bir dönemine ışık tutarken; bir yandan da saray içi etkinlikleri, sarayda yaşanan ilişkileri, merak edilen haremin nasıl bir eğitim yeri olduğunu en ince detaylarıyla anlatıyor…