Televizyon Programı Eleştirisi

Bugün başka bir yazı hazırlamıştım aslında ama kanalları gezerken düşüncem değişti. Televizyon eleştirmeni değilim ama daha fazla dayanamadım.

Elinize kumandayı aldığınızda ne yazık ki izleyecek program ya da dizi kalmadı. Eskiden ailecek izleyecek programlar olurdu ama artık yok.

Dizilerde Türk aile geleneklerine, yapısına uymayan bütün ilişkiler var. Gündüz kuşağında ise evlilik programları dışında bir şey ben görmedim, gören varsa bana da bilgi verirseniz sevinirim.

Bugün bu kadar sinirlenmeme neden olan programda gelinleri eve alıyorlar kimin gireceğine kayınvalideler karar veriyor, oğullarına uygun olanı alıyorlar haliyle. Sonra oğullarına öneriyorlar süreç diğer programlardaki gibi işliyor.

Bugün 2 dakika bakmak zorunda kaldım. Kayınvalidenin gelin adayına yönelttiği soru beni benden aldı. Gelin adayının annesi ile babası ayrılmışlar o daha 1 yaşındayken, kayınvalide de annen baban ayrılmış hırçın mısın sinirli misin diye sordu. (Gelin adayının cevabını izleyemedim bilgisayarımı açıp bu yazıyı yazmaya başladım.) Kayınvalide uzman psikolog olduğu için bu soruyu yöneltti diye düşünüyorum, annesi babası ayrı olmayan ama hırçın ve sinirli olan bir sürü genç kız ve erkek görüyoruz ne yazık ki. İnsanları ayrıştırmaya gerek yok. Madem o kadar düşünceli bir annesin o programda ne işin var demezler mi ki ben derim, diyorum.

İzlemeyin bu tarz programları Türk aile yapısını dinamitliyorlar farkında değil misiniz?

Övündüğümüz gelenek ve göreneklerimiz yok oldu. Televizyonda gördüklerimiz Türk aile yapısını bozmaktan, onların normal gösterilmeye çalışılmasından başka bir amaca hizmet etmiyor. İzleyerek geleceğimizi yok ediyorsunuz.

Bütün kanallarda var nasıl izlemeyelim derseniz şunu aklınızdan çıkarmayın derim..

Kızınız ya da oğlunuz fark etmez ikisi de evlat değil mi?

Onlardan birinin o programlara katıldığını ya da dizilerdeki gibi yaşadığını düşünün ister miydiniz?

İsteyen olmazdı diye düşünüyorum…

O yüzden vatandaşın sorumluluğu onları RTÜK’ e şikayet etmek.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)   444 1 178 “