Umut..

Hayat akan bir sudur…

Ayşe Kulin “Veda” nın ardından devam niteliğinde olan Umut ile okurlarının karşısına çıkıyor. Bu kitabında baba soyunun İstanbul’a alışma çabalarından bahsediyor.

Boşnak Beyi Zeki Salih Bey, Bosna’da yaşanan sıkıntılar nedeniyle hanımı Gül’ün de ısrarlarıyla İstanbul’a göç ederler.İstanbul’da sıkıntılı günler yaşarlar. 

Bu arada Ahmet Reşat Bey sürgünden döner ve ülkenin yeni rejimine alışma süreci başlar.

Bu iki ailenin hayatları kesişir, Zeki Salih Bey’in oğlu Muhittin ile Ahmet Reşat Bey’in kızı Sitare evlenir.Yazarımız Ayşe’nin dünyaya gelmesiyle kitap sonlanır.

Arka kapak der ki;

Osmanlı’nın gözdesi Bosna bir imza ile elden çıkarken, Kulin ailesi Bosna’dan İstanbul’a göç ediyor, çöken imparatorluğun son maliye nazırı Ahmet Reşat sürgüne gidiyordu.

Sabahat ile Aram’ın aşkı ise tehcir olaylarının acısına yenik düşmeyecekti.

Yeni bir cumhuriyet, yeni bir şehir ve yeni bir yuva kurulurken hayat hep akan bir suydu Sitare, Muhittin ve herkes için…

Savaşlar, yıkımlar, sürgünlerin ardından Umut geliyor.

Umut “Hayat Akan Bir Sudur”da Kulin, Veda ile başladığı Osmanlı ailelerinin yaşamına bu kez de Cumhuriyet’in yeni kurulmakta olduğu sancılı yıllarda tanıklık ediyor.

Akıp gitmekte olan günlük hayat derinden değişmekte, bu değişim aşklara, dostluklara, aile ilişkilerine, her şeye yansımaktadır.

Ayşe Kulin, bir kez daha okurlarına ellerinden bırakamayacakları, okuyup bitirdikten sonra anılarına katacakları bir armağan sunuyor.


 
 

Önerilerim;

http://www.dr.com.tr/kitap/umut/ayse-kulin/edebiyat/roman/turkiye-roman/urunno=0000000300642

http://www.idefix.com/kitap/umut-hayat-akan-bir-sudur-ayse-kulin/tanim.asp?sid=HGFP5LVZY6XMIGM2N1V1

http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=443078

http://www.hepsiburada.com/liste/umut-hayat-akan-bir-sudur-cep-boy/productDetails.aspx?productId=keverest562&categoryId=1501750