Veda…

Esir şehirde bir konak…

Osmanlı imparatorluğunun son günlerinde işgal altındaki İstanbul’da bir konakta; ailesi yıllardır saraya hizmet etmiş olan Ahmet Reşat Bey, eşi Behice Hanım, kızları Leman ve Suat, teyzesi Saraylı Hanım, çocuklarının bakımıyla ilgilenen Mehpare ve diğer hizmetliler birlikte yaşar.

Ahmet Reşat Bey’ in haberi yoktur fakat konakta Saraylı Hanımın torunu Kemal de çatı katında hasta bir biçimde yaşamaktadır. İşgal kuvvetleri tarafından arandığı için haberi yoktur Ahmet Reşat Bey’in Kemal’in konakta olduğundan.

İşgal altında bir şehir ve eski hayatlarına özlem duyarak yaşayan Ahmet Reşat Bey’in ailesinin hayatıdır kitapta anlatılan.

Arka kapak der ki;

Ayşe Kulin, Osmanlı İmparatorluğu’ nun son günlerinde işgal altındaki İstanbul’da bir konakta yaşananları anlatıyor bu kez. Son Maliye Nazırı ve ailesi aracılığıyla o dönemin resmini çizen Veda, çökmekte olan bir tarihi ile yeni bir gelecek arayan Milliciler arasında sıkışan o dönem Osmanlı aydınının da öyküsünü dile getiriyor.

Ayşe Kulin’ in her zamanki ustalıklı ve sürükleyici üslubu ile okurlarının elinden bırakamayacakları, bir kitap bu. Günümüz Türk edebiyatında neredeyse eşsiz olan, biyografik veriler ile roman tekniğini birleştirmekteki ustalığını bir kez daha sergileyen Kulin, bu kez bir İstanbul öyküsü ile bir imparatorluk tarihini birlikte ele alıyor.Önerilerim;

http://www.dr.com.tr/kitap/veda-esir-sehirde-bir-konak/ayse-kulin/edebiyat/roman/turkiye-roman/urunno=0000000247568

http://www.idefix.com/kitap/veda-esir-sehirde-bir-konak-ayse-kulin/tanim.asp?sid=AUZ6J2YV04IQLD6C5IGE

http://www.hepsiburada.com/liste/veda-esir-sehirde-bir-konak/productDetails.aspx?productId=keverest368&categoryId=1501750

http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=124577