Kızım Olmadan Asla

Kızım Olmadan Asla..Uzun yıllar önce okuduğum bir kitap fakat geçenlerde radyo dinlerken sorulan bir soruyla hatırladım ve sizlerle paylaşmak istedim.

Betty Mahmudi’ nin hayat hikayesini okurken göz yaşlarınıza engel olamayacaksınız..

Hemşire olarak çalışırken, Amerika’da İran asıllı bir doktor olan Mudi ile evlenen Betty ailece sadece tatil amaçlı olduğu söylenerek gittikleri İran’da eşi tarafında kızları Mehtap ile tutsak ediliyor. Betty için kötü günler başlamıştır artık ülkesine dönebilmek için yollar aramakta fakat bu hiç de kolay olmayacaktır. İran’ da yaşanan hayat onun için farklıdır. Mudi de ülkesine dönünce tanıdığı adam olmaktan çıkınca hayatı zorluklarla geçmeye başlamıstır. Yeraltı örgütleri Betty’yi bu umutsuz durumdan tek bir koşulla kurtarabileceklerini söylüyor; özgürlüğü uğruna, kızını kocasının yanında Tahran’da bırakmasını istiyorlar ondan. Kızının, kadınların her türlü haklarının ellerinden alınmış olduğu bu ülkede büyümesini istemeyen Betty, Mehtap ile birlikte İran’dan kaçabilmek için umutsuz bir savaş veriyor.

Arka Kapak Der Ki;

Betty, Amerikada uzun yıllar yaşamış bir doktorla evleniyor ve Mehtap adında bir kızları oluyor.
Humeyni rejimiyle birlikte İran’ a dönmek için yanıp tutuşan Mudi, sonunda, kısa bir tatil vaadiyle, kızıyla karısını doğduğu ülkeye götürüyor. Ancak tatil, yaşam boyu tutsaklığa dönüşüyor Betty ve kızı için. Yeraltı örgütleri onu bu umutsuz durumdan tek bir koşulla kurtarabileceklerini söylüyorlar; özgürlüğü uğruna, kızını kocasıyla birlikte Tahran’da bırakmasını istiyorlar ondan. Kızının kadınların her türlü haklarının ellerinden alınmış olduğu bu ülkede büyümesini istemeyen Betty, Mehtap ile birlikte İran’dan kaçabilmek için umutsuz bir savaşım veriyor.