Ek Gıda Serüvenimiz

Kızım ek gıdaya geçene kadar ”anne sütü” ve ”formül mama” ile besledim. Altıncı aydan bir yaşına gelene kadar anne sütü ve formül mama beslenmesinin ana kaynağı oldu. Bir yaşına geldiğinde beslenmesinin, ailemizin beslenmesine uyumlu olmasını hedefledim.

Meyve püresi, sebze çorbası, yoğurt başlanan ilk ek gıdalardır. Biz doktorumuzun onayı doğrultusunda yoğurt ile ek gıda serüvenimize başladık. Mutlaka aç olmasına dikkat ettim. 3-4 gün sadece yoğurt ile devam ettim ki besin alerjisi olup olmadığını anlayabileyim. Verdiğim bütün besinlerde aynı yolu izledim alerji açısından.

Bazı bebeklerin yeni besinlere alışması zaman alabilir, yeni tattığı gıdayı beğenmezse yemesi için hiç zorlamayın. İki hafta sonra aynı yemeği tekrar deneyin. Eğer huzursuzluk, karın ağrısı, kusma, ishal, döküntü gibi bir problem ile karşılaşırsanız verdiğiniz besini 2-3 hafta uzaklaştıralım. Daha sonra yine az miktarda deneyelim. Benzer şikayetler ile karşılaşırsak o besini 2 ay uzaklaştıralım. Bir yaşına kadar (ilk doğum gününe kadar) süt, şeker, bal ve tuz vermemeye dikkat edelim. Bal ve süt alerjiye neden olabilir. Tuz, anne sütünde zaten karşılanır. Dışarıdan alınan tuz, şeker bebeğinizin böbrek ve bağırsak gelişimine uygun değildir.

İlk hafta yoğurt ile başladım. Her gün verdiğim miktarı biraz daha arttırdım. İkinci hafta sebze çorbası ile devam ettim. İlk gün 2 yemek kaşığı çorba verdim. Günün devamında yoğurt yedirdim. İkinci haftayı aynı sebzeden yaptığım çorba ve yoğurt ile beslendi.

Daha sonraki zamanlarda sebze çorbasını çeşitlendirerek, meyve püreleri ve yoğurt ile devam ettik.

Yedinci aya geldiğimizde kahvaltıya başladık. Kahvaltıyı tüm yiyecekleri karıştırarak bulamaç şeklinde verebilirsiniz. Ama ben bunu tercih etmedim ayrı ayrı verdim.

Ara öğün olarak yoğurt, meyve püresi, hurma vermeye özen gösterdim. Çene gelişimi için mama sandalyesine oturtup eline mevsimine göre havuç, salatalık, elma gibi kemirmesini sağlayacak sebze ve meyveler verdim.

Akşam yemeklerine aile olarak oturmaya özen gösterdim. Bizim yediğimiz yemeklerden tattırdım.

Dokuzuncu ayda tuz, bal, şeker, süt dışında bizim yediğimiz her şeyden yemesine izin verdim. Et, tavuk, balık yemesine özen gösterdim.

Onuncu ay ve 1 yaş arasında baharatları da kullanarak hem daha sağlıklı hemde lezzetli yemekler hazırladım. Kahvaltıda yumurtanın tamamını kullanarak değişik omletler yaptım.

Bütün bunların yanında etrafa dökülüyor, üstünü çok kirletiyor demeden kendi yemeğini yemesine müsaade ettim.

Ek gıda serüveni çok da kolay geçmiyor anneler kabul edelim ki hepinize sabırlar ve kolaylıklar diliyorum 🙂

Sevgilerimle..