Kedi Maskesi Etkinliği

Bugün kızımın okulunda veli katılım etkinliğim vardı. Her hafta bir velimiz çocuklarla etkinlik yapıyor. Onları mutlu edecek ne olabilir diye düşünürken çocukların renkli maskeleri ne kadar sevdikleri aklıma geldi. Sizler içinde fikir olması için paylaşıyorum.

 

 

Malzemelerimiz;

 

Renkli karton, maske için baz almak istediğiniz bir şekil,

süslemek için pul vb., makas, lastik.

 

 

 

 

 

 

Öncelikle bazımızı renkli kartonumuza koyun yeni bir maske hazırlıyoruz. Eğer el beceriniz var ise sizde çizebilirsiniz maske yapmak istediğiniz şekli. Çizim hazır olduktan sonra çocuğunuz ile birlikte kesebilirsiniz. Kestikten sonrası çocuğunuzun hayal gücüne kalmış, nasıl süslemek isterse birlikte süsleyebilirsiniz. Kulak kısımlarından deldikten sonra lastiği takabilirsiniz. Maskeniz hazır.

 

 

 

 

Maske yaparken makas kullanmak çocukların el-göz koordinasyonunu geliştiren, küçük kaslarının gelişimini sağlayan çok önemli bir gelişim aşamasıdır. Ortalama olarak, 2.5 yaş sonrası makas kullanma çalışmaları yapılabilir.

Makas kullanırken dikkat etmeniz gereken 2 kural var. Birincisi, onların yanında ayrılmamak. İkincisi, makas kullanırken ayağa kalkmalarını engellemek.

Maskeyi süslemek çocuğunuz hayal gücünün gelişmesine yardımcı olur. Hayal gücü deyip geçmeyin, onların kişiliklerinin gelişmesine olumlu etkisi vardır. Hayal gücü eksikliği, öz güven eksikliğine neden olur. Bununla birlikte cesareti kırılan çocuklar, hayata karşı daha olumsuz ve savunmasız bireyler olurlar. Hem çocukluk dönemini hem de yetişkinlik dönemini etkileyecek olumsuzluklar, hayal gücü eksikliği ile kendini gösterir.

Çocuğunuz ile birlikte yaptığınız kedi maskesi etkinliği hem eğlenceli vakit geçirmenizi hemde onun ince motor becerisini geliştirebilir, aranızdaki anne çocuk bağını güçlendirebilirsiniz.

 

 

İyi eğlenceler..