Sihirli Cümleler

Hayatımın her noktasında olumlu düşünüp, olumlu cümleler kurmaya çalışırım. Anne olduktan sonra da bu yönüm değişmedi. Kızımı yetiştirirken de iletişimin gücüne inanıyorum. Onunla olumlu cümlelerle konuşursam yapmasını istemediğim bir şey olursa bile bırakır. Ama kızım yapma, dur tarzında cümleler kurarsam durmaz aksine daha da sinirlenir. Yaptığı şey ne ise daha sinirle devam eder. Kızımla iletişimim de sihirli cümleler olduğuna inanıyorum. O cümlelerle kızımla iletişimimizin güçlendiğini hissedebiliyorum. Bazen bir bakışla bile birbirimizi anladığımız zamanlar oluyor.

Pedagog Gözde Erdoğan’da Hayat Evde Başlar kitabında bu konuya değinmiş.

Kitaptan alıntı yaparak o cümleleri ve çocuklarımıza verdiği mesajları paylaşmak istiyorum.

“Sen bilirsin”

Verdiğiniz mesaj: Senin kararlarına saygı duyuyorum ve aldığın kararın arkasındayım. Asla seni yargılamıyorum.

“Sakinleşene kadar seni bekliyorum”

Verdiğiniz mesaj: Öfkene karşı sabırlı ve güçlüyüm. Ağlaman ya da öfken beni güçsüzleştirmiyor ve asla seni terk etmiyorum.

“Yanındayım, güvendesin”

Verdiğiniz mesaj: Kaygılandığın ve başaramadığını hissettiğin her an senin yanındayım. Yalnız değilsin. Her zaman güvendesin.

“Her zaman senin yanındayım”

Verdiğiniz mesaj: Seni her halinle koşulsuzca seviyorum. (Unutmayın sevgi insan ruhunu ayakta tutan omurgadır.) Sana olan sevgimi ve hayatımdaki yerini yaşadığın hiçbir zorluk ve hatta değiştiremez.

“Sana güveniyorum”

Verdiğiniz mesaj: Başarabileceğinin farkındayım ve sana inanıyorum.

“Sana inanıyorum, bu zorlu süreci birlikte atlatacağız”

Verdiğiniz mesaj: Yaşadığın zorluklar ve korkuların benim için önemli ve değerli. Korkularını aşman için senin yanındayım.

“Sen yapabilirsin”

Verdiğiniz mesaj: Senin sorumluluğunu ben alamam ve inanıyorum ki bunu sen yapabilirsin.

“Başarabilirsin”

Verdiğiniz mesaj: Vazgeçtiğinde bunu senden başkası yapamaz. Ben başarana kadar seninleyim ve sana inanıyorum.

“Sen değerlisin”

Verdiğiniz mesaj: Sen değerlisin ve ne yaşarsan yaşa, hep çok değerli olacaksın. Yapacağın hiçbir yanlış değerini azaltamaz.

“Seni dinliyorum”

Verdiğiniz mesaj: Duygularını eleştirmeden, yargılamadan, küçümsemeden merak ve istekle dinliyorum.

 

 

Son olarak eklemek istediğim bir cümle var “teşekkür ederim” 

Bana yardım ettiği zaman ya da yapmasını istemediğim bir şeyi yapmayı bıraktığı zaman kızıma teşekkür ederim. Yüsra’ da bana gülümser. Birey olduğunu hissettiğini yüz ifadesinden görebilirsiniz. Küçücük çocuk ne anlar demeyin. Büyüdüğünde kendine güvenen, özverili bir birey olması şimdi attığınız tohumlara bağlı. Umarım bütün çocuklar mutlu, huzurlu büyüsün.

Sevgilerle 🙂