35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı

Bu yıl otuz beşincisi düzenlenen kitap fuarı 12-20 Kasım tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi, Büyükçekmece – İstanbul’ da siz ziyaretçilerini bekliyor. (Hafta İçi 10.00-19.00; Hafta Sonu 10.00-20.00) Her yıl olduğu gibi bu yılda kitap fuarını ziyaret ettim. Dün kız kardeşimle gittiğim fuar izlenimlerimi size aktarmak istedim.

Öncelikle emeği geçen herkese teşekkür ederim. Kitapları incelemek o ortamda bulunmak beni çok mutlu eder, kitap kokusuyla mutlu olanlardanım..

İstediğiniz kitapları incelemek sevdiğiniz yazarlarla tanışmak için harika bir fırsat eğer fuar alanına yakın oturuyorsanız söyleşilere de katılabilirsiniz.

İzlenimlerime gelecek olursak olumlu olanla başlamak istiyorum..

Fuardaki ziyaretçi sayısı beni çok mutlu etti okuyan topluma ihtiyacımız var. Özellikle de anne ve babaların çocuklarıyla fuara gelip kitap bakmaları sevindiriciydi. Genellikle akıllı telefon ve tabletle büyüyen çocuklar var artık kitap okumaya teşvik edilenlerin olması mutluluk verici. Test kitapları, okuma ve boyama kitapları bakan aileleri görünce ülkemiz adına sevindim.

Ama oraya kadar gelen ailelerin daha uygun fiyatları hak ettiğine inanıyorum..

Son senelerde ne yazık ki kitapları inceleyerek fuardan ayrılıyorum çünkü fiyatların pahalı olduğunu görüyorum. Her zaman alışveriş yaptığım http://kitapyurdu.com fiyatlarına baktığımda daha uyguna kapıma kadar geldiği için alışveriş yapmadan dönüyorum. Benim gibi birçok kişi olduğunu düşünüyorum. Fuara özel fiyatlar ve kampanyalar olmalı. Geçen seneye göre bu sene bazı cep kitaplarda özel fiyat uygulaması vardı, 5tl’ ye alınabiliyordu. Bu beni sevindirdi. Gelecek sene daha fazla kampanya olmasını umuyorum.

Belki katılımcı yayınevleri maliyet hesaplarından, fuar katılım ücretlerinden söz edecekler fakat daha uygun fiyatlara satılan kitaplar satışı arttırır. Bunu bir düşünün derim.

Son olarak Sarah Jio’dan bahsetmek istiyorum. Onu ne kadar sevdiğimi artık biliyorsunuz bütün kitaplarını okudum, sizlere de okudukça tavsiye ediyorum. Pena Yayınlarından çıkan son kitabı “Kelebek Adası” fuarda satışa sunulmuştu. Fuara gitme nedenim desem yalan olmaz. Bunu bilen kız kardeşim bana son kitabını hediye etti, teşekkür ederim fıstıkım benim. Gelelim kitabın sunumuna; içinde kalem, Sarah Jio imzalı poster, Pena Yayınları ürün kataloğu ve ayraçlar olan kitabın özel poşeti ile şatışa sunulmuştu. Normalde 25tl olan fiyatı fuara özel 15tl idi. Demek ki hem okurun gölünü kazanıp hem de fuar hoşlu yapılabiliyormuş. Eleştirilerim boşuna değil yani bazı yayınevleri yapabildiğine göre sizlerde yapabilirsiniz..

Her ne olursa olsun İstanbul’daysanız ya da yolunuz buraya düşerse mutlaka fuara gidin derim. Kitap kokularını koklamak bile mutlu olmanızı sağlayacak emin olun..

İyi Fuarlar..