Doğu Ekspresinde Cinayet

Polisiye denince akla gelen ilk isimlerden biri Agatha Christie. Polisiye romanların kraliçesi olarak anılan Agatha Christie’ nin 1934 yılında yayımlanan ve ilk yayınlandığı tarihten beri popülerliği devam eden ‘Doğu Ekspresinde Cinayet’ adlı romanından bahsetmek istiyorum.

Dedektif Hercule Poirot’un, Ortadoğu’dan kalkan Doğu Ekspres’le yolculuğu sırasında, trende bir cinayet işlenir ve Amerikalı yolculardan biri bıçaklanarak öldürülür. Tren idaresinden sorumlu Bay Bouc, cinayetin aydınlatılması için dedektif Poirot’dan yardım ister, Poirot da bu teklifi kabul eder ve tam yetkili olarak araştırmalarına başlar: yolcuların pasaportlarını inceler, onların ifadelerini alır ve valizlerini arayarak cinayetin suçlu ya da suçlularını ortaya çıkarmaya çalışır.

Cinayeti çözmeye çalışırken en büyük yardımcısı, Yunan doktor Constantine ve tren işletme sorumlusu Bay Bouc’tur. Poirot, planlı işlenen bu cinayeti zekası, bilgisi ve deneyimi sayesinde aydınlatacak ve ortaya çıkan gerçekler okuyucuyu şaşırtacaktır.

Agatha Christie bu romanı 1933 yılında İstanbul’ da Pera Palas otelinde yazdığı bilinir.

Arka Kapak Der Ki;

Gece yarısından sonra artan şiddetli tipi yüzünden Doğu Ekspresi artık yoluna devam edemeyecek durumdadır. Yılın bu zamanlarında lüks tren tamamen doludur. Ertesi sabah yapılan kontroller sonucu tüm yolcuların sağsalim trende olduğu anlaşılır. Ancak, defalarca bıçaklanarak öldürülen Amerikalı yolcunun kompartımanının kapısı içeriden kilitlidir.

Sonunda, trende yolculuk etmekte olan Hercule Poirot cinayeti incelemeye başlar. Ancak kimi yolcular cinayetin izlerini yok edebilmek için yaşlı dedektifin dikkatini dağıtmaya çalışırlar. Poirot, kehanet sayılabilecek bir saptırmayla cinayeti bir değil iki şekilde çözümlemeyi başarır.