8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz kutlu olsun..

Kadınlar günü nasıl kutlanmaya başlamış biliyor musunuz?

8 Mart 1857 tarihinde ABD‘nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı.

2627 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka‘nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını öneren Clara Zetkin (solda) Rosa Luxemburg ile.

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921‘de Moskova‘da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti. Adı da “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak belirlendi. Birincive İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960’lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri‘nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler’in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York’ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.

Aradan çok uzun zaman geçmesine rağmen kadına şiddet, ölümler, tacizler devam ediyor ne yazık ki..

Halbuki “Cennet anaların ayakları altındadır.” diyen bir peygamberin ümmeti değil miyiz?

Bugün şiddet gösterdiğiniz ölmesine neden olduğunuz kadının yerine  annenizi koyun nasıl da değişiyor her şey değil mi ?

Saygı göstermediğiniz kadın değil mi sizi yetiştiren, bugünlere gelmenizi sağlayan, her zaman size omuz veren, iyi kötü günlerinizde yanınızda olan dertlerinizi dinleyen siz yarım iken sizi tamamlayan kadını el üstünde tutun.. Değerini bilin, size Allah’ın emaneti onlar..

Anneler evlatlarınızı yetiştirirken kadınına vermesi gereken değeri, özeni ona öğretin.. Son zamanlarda kadınları öldürenleri de anneler yetiştirdi unutmayın..

 

“..Kadınlarımızın genel görevlerde paylarına düşenlerden ayrı olarak kendileri için en önemli, en hayırlı, en erdemli bir vazifeleri de iyi ana olmaktır.”    Mustafa Kemal Atatürk

Ülkemdeki bütün kadınlara sağlıklı, mutlu, huzurlu bir ömür geçirmelerini dilerim..

Kadınlar gününüz kutlu olsun..

 

Kaynakça : https://tr.wikipedia.org/wiki/D%C3%BCnya_Kad%C4%B1nlar_G%C3%BCn%C3%BC