İçimi Döktüm..

Bugün sizlerle biraz sohbet etmek istiyorum. Birkaç hafta önce yakın bir dostumuzla yapmıştık aynı sohbeti, geçen akşamda komşularımızla konuştuk.

Konumuz şu an ki gençlik.. Bizim gözlemleyerek tespit ettiğimiz üzüldüğümüz şeyleri komşularımız öğretmen oldukları için yaşıyorlar. Onları dinlerken yanılmadığını, durumun aslında daha kötü olduğunu görmek insanı üzüyor. Yanılmış olmayı ne çok isterdim halbuki..

Bu yazımın hoşuna gitmeyeceği birçok insan olacak ama ne yazık ki durum ortada. Bilinçsiz, eğitimsiz, saygısız bir nesil geliyor farkında mısınız?..

Biz öğrenciyken öğretmenlerimizden çekinirdik, şimdi öğretmenler öğrencilerden yada velilerden şiddet görebiliyor. Kötü not aldığımızda ailelerimiz bize daha çok çalışmalısın derdi, şimdi ki veliler öğretmenlerimizi arıyor neden düşük not verdiniz diye..

Kendimizce yaptığımız tespite göre şimdi ki aileler biz çocukluğumuzda bazı şeyleri yaşayamadık deyip çocuklarına her şeyi sunuyor. Evet, sunmalılar da ama dozunu kaçırmadan, doz kaçınca memnuniyetsiz, yok nedir bilmeyen, her istediğini elde etmek isteyen gençler oluyor.

Yazıyı okuyup bana kızmayın.. Sözüm hepinize değil bazılarınıza.. Var aranızda böyleleri, belki yazımı okuyup ben çocuğuma iyilik yapıyorum ama aslında yapmıyormuşum diyenler olabilir, gerçekten böyle yapıyorum diyen gençler olabilir. Belki biraz da olsa değişenler olur..

Şu an anne değilim elbette çocuğum olduğunda her şeyi olsun isterim ama sınırları olmalı. O sınır çok ince..

Ben lisedeyken babam telefon almıştı, çok mutlu olmuştum. Ama sonra başka bir model beğendim babama söyledim. Babam da ben sana bir telefon aldım eğer o çok hoşuna gittiyse sana verdiğim harçlıkları biriktir o zaman alabilirsin demişti. Biriktirdim parayı ve o telefonu aldık. Sonuçta babam bana o telefonu istese alabilirdi ama bu sefer bana kötülük yapmış olurdu her istediğini elde etmek isteyen şımarık biri olabilirdim bunun yerine babam bana elimdekinin kıymetini bilmeyi ve biriktirmeyi öğretmiş oldu. İyi ki böyle yapmış babam teşekkür ediyorum annemle bizi böyle yetiştirdikleri için. Sonuçta bizde isterdik ama onlar bunu çok iyi dengelediler.

Zaman değiştiği için bu telefon örneği size sıradan gelebilir. Ama kendinize göre düşünün elinizde olan bir şeyin daha üstünü istemiyor musunuz?..

Okullara bakıyorum liselerde sanki düğüne gider gibi giyinenler var. Bende severim bakımlı olmayı giyinmeyi ama okulda değil istesem de annem izin vermezdi zaten 🙂 Okula mı düğüne mi derdi hemen 🙂 Bizler üniforma giyerdik haftada bir gün sivil olurduk onda da annem abartmadan orası okul sonuçta derdi 🙂 iyi ki böyle yapmış sınırlarımız oldu sayesinde, yerine göre davranmayı öğrendik. Sizleri de anlıyorum aslında okulda sivil olmamalısınız üniforma devam etmeli. Okulda herkes eşit olmalı. Maddi imkanı olan var, olmayan var sonuçta ailelere külfet okulda sivil giyinmek.

Önce içinizi güzelleştirin, okuyun, sorun araştırın.. Belli kurallarınız, sınırlarınız olsun. Hayat zor, ülkemizin imkanları belli, ama bu ülke sizlerle bizimle ileriye gidecek.

Bizim değerlerimiz, ahlak kurallarımız vardı.

Onları kaybetmesek..

Sahip çıksak her şey çok güzel olur aslında..