Üsküp

Farklı açılardan bakılmış bir yazıya ne dersiniz?

581607_638_365

Üsküp ile ilgili tarihi bilgileri, gezilecek yerleri kolayca bulabilirsiniz fakat ikinci kez gelen biri olarak keşfettiğimiz bazı noktaları sizle paylaşmak istiyorum. İlk gelişim Nisan ayındaydı. Hava gündüz güneşli (hırka ile gezilecek durumda) geceleri soğuktu (mont giymelisiniz). Bu zaman diliminde hava gündüz ve gece soğuk. (gün içinde mont yeterli gelse de gece atkı bere şart)

Öncelikle gelirken paranızı euro yapmayı unutmayın ama ülkede yerel paraları olan dinarı kullanın. Dinar kullanmak bozukluklar açısından bakarsak daha avantajlı oluyor.

Hava alanına indiğinizde taksiler sizi bekliyor olacak ilk geldiğimizde binip merkeze geçmiştik. Sabit olan 20 euro pazarlıkla 15 euro olabilir. Taksi yerine otobüsle gidebileceğimizi bu kez keşfettik. Ücreti de çok uygun 1 kişi 175 dinar yani 3 euro civarında 1 euro 60 dinar dersek iyi bir fiyatla Üsküp’e ulaşabilirsiniz. Konaklama tercihiniz tamamen size kalmış. Her bütçeye göre otel bulabilirsiniz.

Gelmeden önce okuduğum bütün yazılarda Destan’ın meşhur köftesini yemelisiniz diyordu. Kesinlikle yemelisiniz ama Teteks’de hamburger yemeden dönmeyin derim. Destan’ ın  ilerisinde kalıyor. Hamburger ve içecek 130 dinar hesaplamayı öğrendiniz artık fiyat sizi şaşırttı biliyorum ama yediğinizde daha da şaşıracaksınız. Hamburger fotoğrafı koyup canınızı çektirmek istemiyor bunu google’a bırakıyorum 🙂

Tarihi bütün noktaları gezmelisiniz ama iki yeri mutlaka görmelisiniz; Museum of The Macedonian Struggle ve Milenyum Haçı.

Makedonya’ nın Kurtuluşu (Museum of The Macedonian Struggle) müzesinde Osmanlı’dan günümüze kurtuluş ve özgürlük savaşları anlatılıyor. Rehber eşliğindeki tur 1.5 saat sürüyor. Fotoğraf yasak gördüklerinizi hafızanıza almalısınız çünkü mekanlar ve kişiler canlandırma yapılarak dönemsel olarak anlatılmış. Atatürk’ün de bal mumu heykeli bulunuyor.

Milenyum Haç’ına gelirsek daha önceki seferde gitmemiştik ama hata yapmışız. Milenyum Haç’ ı Vodno Dağı tepesinde bulunan 66 metrelik dünyanın en uzun haç anıtıdır. Üsküp’ ün her noktasından görülüyor. Kosova’ dan da görüldüğü söyleniyor. İki katlı üzerinde Millenium Cross yazan kırmızı otobüslerle (35 dinar) 2o dakika süren yolculukla Vodno Dağı’na çıkılıyor. İnince teleferikle haçın bulunduğu noktaya çıkılıyor (100 dinar). Dağ manzarası mükemmel tek sıkıntı soğuk olması, görülmeye değer olduğunu söylemeliyim.

Son olarak buradaki taksicilere dikkat etmelisiniz. Pazarlık yapıp binersiniz ama ulaştığınızda çok farklı ve yüksek ücret talep ederler. Bizim başımıza gelmedi ama çok uyarıldık o yüzden bilin istedim. Taksimetresi olmayan, pazarlıkla çalışan taksilerden uzak durun.

Biz bu şehri çok sevdik umarım sizler de sever eğlenirsiniz. İyi tatiller 🙂

Not: Bu satırları yazarken yanımda bekleyen eşime sabrından ve katkılarından dolayı teşekkür ederim.. 🙂

 

Museum of the Macedonian StruggleSkopje_Millenium_Cross09SONY DSC